See all resources

BeRecruited Top Ten for April 2019


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Ashton Sayers from Evergreen High School in Metamora , OH

Brennan D Kuebler from Lakeville North High School in Lakeville, MN

Michael Nicoletti from Manchester High School in Manchester, CT

Caleb Andrew Sparks-Matthews from Princeton High School in Cincinnati , OH

Triston Wisher from Linden-McKinley High School in Columbus, OH

Zachariah Phillips from Coshocton, OH

DuShuan Tucker from Bishop Hartley High School in Columbus, OH

Jordan Dearing-Hardiman from The Columbus Academy in Blacklick, OH

Austin Greenwood from Cambridge-Isanti Senior in Cambridge, MN

Matthew Ybarra from Mountain Home Senior High School in Mountain home , ID

Men's Basketball


jared wilson from West Jefferson High School in New Orleans, LA

Christopher DeMeo from Troy High School in Troy, OH

Nic Woodhouse from Plano High School in Plano , IL

Sammy Angelo from Indian River High School in Philadelphia , NY

Tristan Timothy Kent from Liberty High School in Sykesville, MD

Jason Lemieux from Levittown , NY

Ryan McNeely from Mt Sinai High School in Mt Sinai, NY

Jack W. Harris from Monroe Woodbury High School in Monroe, NY

Jihaad Boyd from Piscataway Township High School in Piscataway , NJ

Avri Finch from Albany High School in Richmond, CA

Women's Basketball


Kya Ross from Quartz Hill High School in Lancaster, CA

Rachel Weiss from South Jordan, UT

Morgan McKinnies from Herrin High School in Energy, IL

mikee lopez from Mt. Eden High School in hayward, CA

Katie Simpson from Glasgow

Grace Alfieri from Boca Raton, FL

Bethany Fortson from Madison County High School in Hull, GA

Precious Oyinloye from Paint Branch High School in Burtonsville , MD

Tori Chivers from Temple High School in Temple, GA

Ivianna Wells from Dallas, TX

Men's Diving


Sam Aldeguer from Shawnee Mission South High School in Overland Park, KS

owen simmons from weston, CT

Nicholas Gunn from Todd Beamer High School in Auburn, WA

Landon McMonagle from Lawrence Central High School in Indianapolis, IN

Matt Sexton from Westminster Senior High School in Finksburg , MD

Hunter Trautmann from Hudson High School in Hudson, OH

Sean Perrone from Kennett High School in Avondale, PA

Kiernan Liberman from Bainbridge High School in Bainbridge Island, WA

Timothy Carter Prins from Solon High School in Solon, OH

Alec Pirone from Bayard Rustin High School in West Chester, PA

Women's Diving


Lisle Gilster Allen from Concord Carlisle High School in Carlisle, MA

Sydney A Izakson from Great Neck South High School in Great Neck , NY

Ava Marilyn Santacroce from North Haven High School in North Haven, CT

Melina Dimick from Carlmont High School in Redwood City, CA

Maya Nugent from Marina High School in Huntington Beach , CA

Fiona DeFranco from Glastonbury High School in Glastonbury, CT

Anna Mae King from Barrington High School in Barrington, IL

Sophia Ginocchetti from Wyoming Valley West Senior High School in Forty fort, PA

Alina Poust from Palmyra Area Senior High School in Palmyra, PA

Emily Gaven from Sehome High School in Bellingham, WA

Men's Track and Field, XC


Alejandro Issai Lopez from Rio Grande City High School in RIO GRANDE CITY, TX

Davis Allen Reinhard from Canton, OH

matt booth from Warren Woods Tower High School in clinton township, MI

Abel Ramos from Patriot High School in Riverside , CA

Jesus Lorenzo Rodriguez from El Dorado High School in El Paso , TX

Jayleel George from Earle High School in Earle, AR

Sean Power from San Lorenzo, CA

Nic Woodhouse from Plano High School in Plano , IL

Kadanny Jebodiah Foster from Plant City High School in Plant City, FL

Amir Mobarak from Eastside High School in Greer, SC

Women's Track and Field, XC


Sarah Litchfield from Brimfield, IL

Tori Chivers from Temple High School in Temple, GA

Kayla L. Williams from Bishop Hartley High School in Columbus , OH

Katherine Ruppert from Plant City High School in Plant city, FL

aunnasia calhoun from Cardinal Mooney High School in youngstown, OH

Haeley Johnson from Montgomery County High School in Montgomery City, MO

Tiffany Bell from Midwest City High School in midwest city , OK

Deniyah Smith from Midwest City , OK

Abbigal Triou from Mount Si High School in Snoqualmie, WA

Adrienne Adams from Portmore, St.Catherine

Women's Field Hockey


Kylie Nicole Fitchett from Pennsville Memorial High School in Pennsville, NJ

Jessalyn M McKenna from Lenape Val Regional High School in Stanhope, NJ

Tracy Wood from Gloucester High School in Gloucester, MA

Zoe M Reading from Wilde Lake High School in Columbia, MD

Bridget Kenny from Hackettstown High School in Hackettstown, NJ

Katie Oliveri from Wilton High School in wilton, CT

Hailey Crawford from St. Georges Technical High School in Newark, DE

Alexandra Simpson from Greenwich High School in Old Greenwich, CT

Allison McConnell from Wayne Valley High School in WAYNE , NJ

Hannah Brown from Olentangy Orange High School in Lewis Center , OH

Men's Football


Kona Fautua Sagale from San Diego, CA

Andrew Hoffman from McHenry, IL

Dontee J McCray Jr from Humble High School in Humble, TX

Garrett Schrameyer from Plymouth High School in Plymouth, IN

Nate Kraus from Montgomery , IL

Dominic Harkness from Blue Springs High School in Blue springs , MO

Mark Charnot from Cardinal Gibbons High School in Raleigh, NC

Andy Molique from Covington Catholic High School in Independence , KY

Cam Joseph Caizzo from Norwalk, OH

Chase Folkestad from Sandra Day O`Connor High School in Glendale , AZ

Men's Golf


Carter Swearingen from Nevada High School in Nevada, MO

Ben Ellis from Doylestown, OH

Alex O'Connor from Gorham High School in Gorham, ME

Kylar Bryant from Whitko High School in Warsaw, IN

Andrew K Greene from South Aiken High School in Aiken, SC

Hunter Colt Gray from Odessa High School in Odessa, TX

Conner Carpenter from Fairfield Junior-Senior High School in Goshen, IN

William Munson Celiberti from Bergen Catholic High School in Ridgewood, NJ

Devin Lawson from St. Ignatius Secondary in Thunder Bay, Ontario

Roy Moya Jr. from Three Rivers High School in three rivers, TX

Women's Golf


Kyra Bauer from Northridge High School in Layton, UT

Haley Brenner from Roosevelt High School in Kent, OH

Olivia Stephens from South Jordan , UT

Sara Hall from Crestwood High School in Mountain top, PA

Farah Adylah Yeoh from Seremban, AL

Annemarie Kay Abeyta from Broomfield High School in Broomfield, CO

Mattie Barrington from Olney, TX

Sheila Ann Ksenia McGrath from Benilde-St. Margaret's School in Edina, MN

Grace Hannah Babinchak from Hazleton Area High School in hazleton , PA

Madison Paige Ardelean from Hoover High School in North Canton, OH

Men's Ice Hockey


Nicholas O'Malley from Cypress Bay High School in Weston , FL

Matthew Fiorenza from Reading Memorial High School in Boston , MA

Jeffery Brann Jr. from Florida Virtual High School in Fort Myers, FL

Tommy Zheng from Plano West Senior High School in PLANO, TX

Benjamin Luscko from Duxbury High School in Duxbury, MA

David Hanny from Ashburn, VA

Charles LeCain from Central Catholic High School in Sandown, NH

Judah Aaryn Jones from Lord Tweedsmuir Secondary in Surrey, BC

Conner Barry from Siegel High School in Murfreesboro, TN

Erik Atchison from Las Vegas, NV

Women's Ice Hockey


Bridget Emerson from Convent of the Visitation School in Mendota Heights, MN

Shayna Zieman from West Bloomfield High School in West Bloomfield, MI

Ceilidh Campbell from St. Aloysius Gonzaga Secondary School in Plunkett court , ON

Skylar Lindberg from Norwin Senior High School in North Irwin, PA

Antonia Driscoll from Silver Lake Regional High School in Kingston, MA

Glen Inglis from Rockland District High School in Rockland, ON

Gabriella Postlethwait from Edgewood High School in Abingdon, MD

Terrell Pesaturo from Malden High School in Malden, MA

Sarah Brooks from Bryn Mawr School in Elkridge, MD

Celena Rea from Jefferson Senior in Bloomington, MN

Men's Lacrosse


Ian Swidersky from Archbishop Spalding High School in annapolis, MD

Anthony Wallk from Joliet Catholic Academy in Joliet , IL

Eryk Wenziak from North Haven, CT

Parker Steindl from Mankato East Senior in Madison lake, MN

Dain Eide from Desert Vista High School in Phoenix, AZ

Cade Oudeans from Sequoyah High School in Canton, GA

David Castaneda from Santiago High School in Corona, CA

Graham Kormash from Grand Rapids Christian High School in Rockford, MI

Luke Kopriva from Seneca Valley Senior High School in Cranberry Twp, PA

John Morley Drury from Thousand Oaks, CA

Women's Lacrosse


Angelina Lucia Mendieta from Toledo, OH

Caitlin Magolan from Father Gabriel Richard in BRIGHTON, MI

Madison McKinney from Edison High School in Alexandria, VA

Kaitlyn Pierce from Philadelphia , PA

Rachel Lombardi from Lindenhurst Senior High School in Lindenhurst, NY

Olivia Rankin from Tyngsborough High School in Tyngsborough , MA

Angela Clements from Adam Scott Collegiate And Vocational Institute in Otonabee, ON

Kate Beld from Riverside , CA

Carly H Fine from Bayside High School in Bayside, NY

McKenna Burke from Grand Ledge High School in Lansing, MI

Men's Rowing


Lucas Silva from St. John's High School in Marlborough, MA

Nicholas A Guidara from Mainland Regional High School in Northfield, NJ

Andrew Kwon from Christian Brothers Academy in Manasquan, NJ

Collin Jason Hicks from St. John's High School in Princeton, MA

Christopher Nolan from Middletown High School South in Middletown, NJ

Grant K Robinson from Milton Academy in Milton, MA

Matthew Harmon from Peachtree City, GA

Joseph Sniezek from University Prep in Seattle, WA

Joseph Andrews from Seton Hall Prep School in Westfield, NJ

Ryan Flaherty from St. Augustine Prep in Sewell, NJ

Women's Rowing


Rachel Civan from Akiba Hebrew Academy in Blue Bell, PA

Sophia Grace Gordon from Redwood High School in Tiburon, CA

Alexis Harvell from The Hun School in New York , NY

Melisa Isado from The Bishop Strachan School in Brampton, ON

Sophia Schalk from Westlake High School in westlake village , CA

Mollie Monson from Los Alamitos High School in Los Alamitos , CA

Maeve McConnell from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette , IL

Saige Harper from Easthampton High School in Easthampton, MA

Kayla Barrett from Absegami High School in Galloway, NJ

Alice McNeill from melbourne

Men's Soccer


Christian Flores from Campo Verde High School in Gilbert , AZ

Kelvin Lackay from Irondale Senior in New Brighton , MN

Victor Turner III from Roman Catholic High School For in Philadelphia, PA

John Young from Dunnellon High School in Citrus Springs , FL

Zach Matik from Mainland Regional High School in Linwood, NJ

Gideon Amoako from De Witt Clinton High School in Bronx, NY

Hermanson Cadet from Gateway Charter High School in Lehigh Acres , FL

Maxwell Igbokwe from London

Gilberto Cruz-Moreno from Patchogue-Medford High School in Medford , NY

Uriel Laguna from Houston, TX

Women's Soccer


Raina Ervans from Sumter High School in sumter, SC

Sierra Maribel Jasmer from West Creek High School in Clarksville, TN

Eileen Moreno from San Jacinto High School in San Jacinto, CA

Sophie Smith from Leigh On Sea, Essex

Haley Pendergraft from Haralson County High School in Bremen, GA

chloe epps from Downingtown High School West Campus in downingtown, PA

Olivia Friedl from San Ramon Valley High School in Danville, CA

Andrea Leticia Garcia from Garland High School in Garland, TX

Juliana Esparza from Life School of Oak Cliff in Dallas, TX

Nia Tate from Brooklyn, NY

Women's Softball


Taylor Osborn from Lewis Central Senior High School in Council Bluffs, IA

Alexandra Schafer from Purcell High School in lexington, OK

Madison Davis from Frontenac Junior-Senior High School in Frontenac, KS

Ali King from Volunteer State Community College in Cleveland, TN

Abby Brake from East Valley High School&Extension in Otis Orchards , WA

Kennedy Nunnally from Attica High School in Attica , IN

Caroline Daisy Conring from Rockmart High School in Cedartown, GA

Ariana Marie King from Glenbard East High School in Glendale heights , IL

Camryn Cecilia Vereen from Spring Valley High School in Las Vegas, NV

Alexys Kasprzak from Timber Creek High School in sicklerville, NJ

Men's Swimming


Jack Andrejko from Liverpool High School in Liverpool, NY

Daniel Rowe from East Mecklenburg High School in Charlotte, NC

Jonah Hancock from Bishop McDevitt High School in Harrisburg, PA

Dominic Michael Paone from Lubbock High School in Lubbock, TX

Kyle Puchalla from West Chester East High School in West Chester, PA

Obed Osodin from Abuja

James Trevor Wyatt from Calvary Baptist Day School in Winston Salem, NC

Joseph Brockman from Shorecrest Prep School in Saint Petersburg, FL

Alexander Liu from Red Hook Senior High School in Tivoli, NY

Raymond Reyes from Bishop Manogue Catholic High School in Reno, NV

Women's Swimming


Ariana Elizabeth Shokoohi from Heritage High School in Saginaw, MI

Victoria Quigley from Rangeview High School in Aurora, CO

Madeline Jane Snell from Brisbane

Linzy Malcolm from Laurel School in Cleveland, OH

Joanna Divito from Newburgh, IN

Renee Jing Henderson from Pensacola High School in Cantonment, FL

Scarlet Astudillo from New York City , NY

Emiri Nishizawa from Tahoma Senior High School in Maple Valley, WA

Macy Weeks from Dublin Jerome High School in Dublin, OH

Sydney Marz from Madison, WI

Men's Tennis


Keith Justice from Chewelah, WA

Laurentiu Junior BOICI from Laurel Springs School in Timisoara, CA

Anthony Prokurat from Red Bank Catholic High School in Manalapan, NJ

Xavier Gene Toehay from Anadarko High School in Anadarko, OK

Kudakwashe Sandi from Kwekwe

Kevin Michael Catizone-Casciano from St. Anthonys High School in Northport, NY

Joseph Austin Phillips from Niagara Catholic High School in Niagara Falls, NY

Spencer Braeckeveldt from Hamilton High School in Hamilton, MI

Michael Wolff from The Harvey School in Mamaroneck, NY

Jason Pickel from Bunnell High School in Stratford, CT

Women's Tennis


Jona Gigaquit from Western Hills University High School in Bislig City, LA

Mayuri Joshi from Yale Senior High School in Bikaner, ID

Zivya Sutton from Linsly School in Washington , PA

Deborah Heaslip from Carmel Senior High School in Patterson, NY

Ashley Stefanik from Bishop Feehan High School in North Attleboro, MA

Kathrine Formicola from Brewster Academy in Ann Arbor, MI

Caitlin Cass from Lincoln Academy in Newcastle, ME

Sarah Diab from Siblin

Marie Dubertret from Paris

Amber Paige Hardy from Henry Ford II High School in Shelby Township, MI

Men's Volleyball


Soren Sotoodeh from Lyman High School in Longwood, FL

Ivan Andres Santana from SAN JUAN

Max Rathke from Westerville, OH

Filip Zabielny from Sosnowiec, AL

Kurt Klamfoth from Gahanna, OH

George Anjain from Citrus High School in Porterville, CA

MATTHEW A RUSSO from Providence Catholic High School in MOKENA, IL

Drew Ehlers from Plainfield North High School in Plainfield, IL

Carter Zagorski from John Hersey High School in Arlington Heights, IL

Eric Chabon from Brookline High School in Brookline, MA

Women's Volleyball


Maja Janicijevic from Belgrade

Kathleen Minnich from Hempfield Senior High School in East Hempfield, PA

Taryn A. Eddie from White Station High School in Memphis, TN

Kate Gregory from Glenbrook South High School in Glenview, IL

Cara A Thomason from Dutch Fork High School in Columbia, SC

Alayna Rooks from Romeoville High School in Romeoville, IL

Amber Shelton from Grayson High School in Lawrenceville, GA

Beverly Hannah Braun from Woodbridge High School in IRVINE, CA

Abigail Feuerherd from Frederick , MD

Hailey Hill from Montgomery city, MO

Men's Water Polo


Rylan Russell from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Matt Janis from Cypress Woods High School in Cypress, TX

Andrew Gabriel Rivera from Irving High School in Irving, TX

Tanner Cole Rose from The Academy of Irving Isd in Irving, TX

Kishore Iyer from Pearland, TX

Christian Haralson from Austin, TX

BRYCE Adam CORT from Western High School in DAVIE, FL

Zachary Jilg from Tomball High School in Tomball , TX

Christian Xavier McCormick from Mount Saint Joseph High School in Ellicott City, MD

Andres Sanchez Jr. from Granite Hills High School in Apple Valley, CA

Women's Water Polo


Isabel Reilly Williams from Severna Park Senior High School in Severna Park, MD

Evelyn Broughton from Pioneer High School in Ann Arbor , MI

Dylan Fulcher-Melendy-Melendy from The Williston Northampton School in Easthampton, MA

Caroline Dunigan from North Penn Senior High School in Lansdale, PA

Abby Elizabeth Peters from North Penn Senior High School in Lansdale , PA

Emily Belinski from Walton High School in Marietta , GA

Chloe Hughes from Hawaii Prep Academy in Hilo, HI

Taylor Bosse from Chilton I.S.D in Chilton , TX

Audry Brown from El Toro High School in Lake Forest, CA

Diana Leal from Irving High School in Irving, TX

Men's Wrestling


Ryan Bolletino from Haddonfield Memorial High School in haddonfield, NJ

Ryan Mauro from Southmoreland Senior High School in Connellsville , PA

Jack O'Donnell from Westminster High School in Huntington Beach Ca, CA

Logan Kozarian from Howell High School in Howell, MI

Connor Bosch from Beulah High School in Beulah, ND

Lance Byrum from Gastonia, NC

John Ridle from Harry D Jacobs High School in Dundee, IL

Carl Otero from Jacksonville, FL

Sean Wiggins from Las Vegas High School in Las Vegas, NV

Luke Dignazio from West Essex High School in Fairfield, NJ

Women's Wrestling


Danielle Ramirez from Los Fresnos High School in Brownsville, TX

Alex Piccinich, ODP, PDA ECNL from Howell High School in Freehold, NJ

Haileigh Amber Marcon from Little Axe High School in Newalla, OK

Megan Chapman from Olympia High School in Tumwater, WA

Anne-Marie S Maskalenko from Clairemont Senior High School in San Diego, CA

Angelica Bautista from San diego, CA

estrella maestas from Foothill High School in henderson, NV

Dashawn Gibson from Withrow University High School in Cincinnati , OH

Samantha Wilson from Byron P. Steele High School in Cibolo, TX

Trinity Thomas from Excelsior Education Center in Victorville, CA

You might also like…

Athletic

BeRecruited Top 10 for August 2014

Baseball Alec Usher from Eastport-South Manor Junior/Senior High School in Manorville, NY Brett Arney from Phoenixville Area High School in Phoenixville, PA Trevor Banasiak from Linden High School in Fenton, MI Jordan Buckley from...

Athletic

BeRecruited's Top 5 for April 2013

Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for April 2013! California, Texas & Pennsylvania  are the states represented with the most athletes in this month's list. BeRecruited Tip: To get more...

As one 360x240
Athletic

BeRecruited Top 10 for August 2015

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in August. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Robert Schardt from...