See all resources

BeRecruited Top 10 for August 2015


As one 360x240

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in August. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Robert Schardt from St. Joseph By the Sea in Staten Island, NY

Hayden Wynja from Heritage Christian School in Indianapolis, IN

Daniel Ambler from Cromwell High School in Cromwell, CT

Zakary McAlister from Lawrence High School in Lawrence, KS

Michael Chase from Northland Christian School in Spring, TX

Matthew Meyers from Portsmouth Christian in Suffolk, VA

Jordan Hamlett from Eastern Alamance High School in Mebane, NC

Jared Wetherbee from St. John's High School in Fiskdale, MA

Bryant Packard from D H Conley High School in Greenville, NC

Justin Torres from Dumont High School in Dumont, NJ

Men's Basketball


Brennan Rosales from Coral Academy of Science in Henderson, NV

Konrad Dalland from Rondout Valley High School in Stone Ridge, NY

Sebastien Etheart from Saint Francis Preparatory High School in Hollis, NY

Audrey Sodja from Senn High School in Chicago, IL

Tony Perez from Sacred Heart Academy High School in Mount Pleasant, MI

Cole Compton from Oak Ridge High School in El Dorado Hills, CA

Jakub Zajac from Elgin High School in Streamwood, IL

Ocheme Luke from Lagos, LA

James Ratliff from Ridgeview High School in Haysi, VA

NeQuan Carrington from Woodrow Wilson High School in Beckley, WV

Women's Basketball


Juliet Quirindongo from Deer Park High School in Deer Park, NY

Talia Roldan from Griffith Senior High School in Griffith, IN

Kate Whelski from Williams Valley Junior/Senior High School in Tower City, PA

Gillian Martinelli from Hinsdale Central High School in Hinsdale, IL

Emily Gryna from Wheaton North High School in Wheaton, IL

Carmen Rosemond from Hill Regional Career High School in New Haven, CT

Asia Turner from Southgate Anderson High School in Lincoln Park, MI

Sarah Painter from Shining Light Baptist Academy in Monroe, NC

Olivia Starling from General Amherst High School in Ontario, Canada

Rachel Holden from Platte County High School in Platte City, MO

Women's Diving


Brighid Dunn from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Lisa Coe from Bridgewater-Raritan Regional High School in Bridgewater, NJ

Jordan Ransom from Stratford High School in Houston, TX

Ali Brandt from Wenatchee High School in Wenatchee, WA

Kristen Hayden from Panther Creek High School in Cary, NC

Annarae Reis from Scotch Plains Fanwood High School in Fanwood, NJ

Katelyn Applin from Dansville Senior High School in Groveland, NY

Sydney Dusel from Naperville Central High School in Naperville, IL

Riley Williams from Holy Redeemer High School in Hanover Township, PA

Megan Galbreath from Cape Coral High School in Cape Coral, FL

Men's Diving


Colin McDermott from Granville High School in Granville, OH

Michael Burke from St. Charles North High School in Saint Charles, IL

Isaac Miller from Wheaton Warrenville South High School in Wheaton, IL

Gerald Hodges from Robert E. Lee High School in Springfield, VA

Chad King from Long Beach Poly in Long Beach, CA

Nicholas Benson from Wayzata High School in Maple Grove, MN

Payton Staman from Hononegah High School in Roscoe, IL

Cordell Glass from Columbus East High School in Columbus, IN

Lucas Cooperman from Wheaton Warrenville South High School in Warrenville, IL

Kevin Pomeroy from Half Moon Bay High School in El Granada, CA

Women's Field Hockey


Brittany Calder from Paraparaumu College in Paraparaumu, New Zealand

Sara Reardon from Little Falls High School in Little Falls, NY

Abigail Doherty from Pinkerton Academy in Derry, NH

Cameron Loomis from Nerinx Hall High School in Wildwood, MO

Rylee Fennell from Moorestown Friends School in Lumberton, NJ

Elizabeth Fagan from Comsewogue High School in Port Jefferson Station, NY

Haley Gelberg from Blair Academy in Philadelphia, PA

Meg Helf from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Magni Mata from Walter Johnson High School in Bethesda, MD

Alissa Zamber from Tunkhannock High School in Tunkhannock, PA

Men's Football


Kyle Roy from Guerin College Prep in Elmwood Park, IL

Luke Segars from T L Hanna High School in Anderson, SC

Colton Gruhler from University Prep School in Redding, CA

Andrew Siegman from Brecksville-Broadview Heights High School in Brecksville, OH

Josh Miller from Wisconsin Heights High School in Black Earth, WI

Dominic Pedersen from St. Vincent De Paul High School in Petaluma, CA

Logan Lukenbill from Desert High School in Rosamond, CA

Elijah Everett from Orcas Christian School in Eastsound, WA

Brandon Hurley from Connetquot High School in Bohemia, NY

Jalen Nettles from Carver High School in Columbus, GA

Men's Golf


Anthony Vincequere from Holy Name Central Catholic Junior-Sr in Millbury, MA

Landen Scott from Ponca City High School in Ponca City, OK

Payton Smith from Hanover Central High School in Cedar Lake, IN

Austin Bartholomew from Van Buren Community Junior-Senior High School in Keosauqua, IA

Adam Cunningham from Holy Name Cnrtl Catholic Junior-Sr in Sutton, MA

Blake Ruckman from Francis Joseph Reitz High School in Evansville, IN

Matthew Zandstra from Illiana Christian High School in Schererville, IN

Ethan winkler from Thousand Oaks High School in Thousand Oaks, CA

Ian Hagener from Desert Mountain High School in Scottsdale, AZ

Kobe Rhodes from Glenwood Senior High School in Glenwood, IA

Women's Golf


Gabrielle Isaacks from Rochester High School in Springfield, IL

Catherine French from Shepherd Hill Regional High School in Dudley, MA

Paige Johnson from Dorman High School in Spartanburg , SC

Chloe Crusan from Hortonville High School in Greenville, WI

Htayni Sui from Southport High School in Indianapolis, IN

Emily Doak from Lee's Summit West High School in Lee's Summit, MO

Reagan Kinnie from Riverdale High School in Murfreesboro, TN

Madeline Belden from Worcester Academy in Holden, MA

Alexis Stambaugh from Jenkins Middle High School in Mcroberts, KY

Micayla Moldenke from Whitmer High School in Toledo, OH

Women's Ice Hockey


Alexandria Vincent from Campbell County High School in Gillette, WY

Lizzy Bell from Notre Dame Academy School in Quincy, MA

Lexi Grunden from Bauer-Emerson Prep Academy in Leo, IN

Kyla Floresca from Lawrence Academy in West Memphis, AR

Hannah Schaljo from McCluer North High School in Florissant, MO

Katie Matott from Northeastern Clinton Senior High School in Rouses point, NY

Samantha Munroe from Framingham High School in Framingham, MA

Victoria Lahey from Summit Prep High School in Redwood City, CA

Dimity Wanag from Shepaug Valley High School in Roxbury, CT

Miranda Cuda from Oneida Senior High School in Sylvan Beach , NY

Men's Ice Hockey


Colin Emerich from Delaware Military Academy in Wilmington, DE

Jacob Webb from Mustang High School in Oklahoma City, OK

Avery Keith from Summit Academy North High School in Lincoln Park, MI

Stephen Magiera from Canyon High School in Canyon Country, CA

Gary Eastlack from Gloucester Catholic High School in Mantua , NJ

Chris Rinaldi from Plymouth-Whitemarsh Senior High School in Conshohocken, PA

Jon-Andre Don Paul from Birchmount Park Collegiate in Toronto, Canada

Dimitri Rjedkin from Red Bank Regional High School in Little Silver, NJ

Kevin Anderson from Walkersville High School in Walkersville, MD

Julian Tymochko from Bishop Allen Catholic Academy in Etobicoke, Canada

Men's Lacrosse


Juan Sosa from Inwood, WV

Jack Caporelli from Coyle And Cassidy High School in Taunton, MA

Cameron Valle from Cypress Bay High School in Weston, FL

Cole Reuben from Akron High School in Basom, NY

Alex Bock from Amherst Central High School in Buffalo, NY

Mitchell Wheeler from Lexington Catholic High School in lexington , KY

Angelo Foster from Newburgh Free Acad in New Windsor, NY

Chanlor Lunsford from Harris County High School in Fortson, GA

Kevin Doherty from Montville High School in Oakdale, CT

Chase Kunst from Mankato East Senior in Mankato, MN

Women's Lacrosse


Kennedy Buechner from Colonial Forge High School in Stafford, VA

Aleena McCoy from Rockledge High School in Rockledge, FL

Tehya Monarch from West Bloomfield High School in West Bloomfield, MI

Nelle Scranton from Wm Fremd High School in Palatine, IL

Jordan Hanner from South Lyon High School in South Lyon, MI

Shannon Wynne from Los Alamitos High School in Los Alamitos, CA

Susannah Loving from Allen D Nease Senior High School in Saint Augustine, FL

Courtney Myers from White Oak High School in Jacksonville, NC

Kaylin Knoll from Noblesville High School in Noblesville, IN

Starnice Galloway from Reynolds High School in Winston Salem, NC

Women's Rowing


Elizabeth Graveline from Trinity High School in Litchfield , NH

Brooke Warshafsky from Masconomet Regional High School in Boxford, MA

Maren Gierlatowicz from Rumson Fair Haven Regional High School in Fair Haven, NJ

Gillian Burns from Alpharetta High School in Alpharetta, GA

Victoria Rojo from Greenwich High School in Old Greenwich, CT

Abbi Altman from Pine-Richland High School in Pittsburgh, PA

Casey Martin from Gloucester High School in Hayes, VA

Hannah Simmerly from St. Joseph Academy in Cleveland, OH

Kendell Massier from Campbell Collegiate in Regina

Holly Drapp from Strawberry Crest High School in Seffner, FL

Men's Rowing


Trevor Talbot from New Trier Township High School Winnetka in Winnetka , IL

Xavier Aniton from Shaker Hts High School in Shaker Heights, OH

Aron Friedlander from Cold Spring Harbor High School in Lloyd Harbor, NY

Sam Ihns from Lyman High School in Winter Springs, FL

Charles McCooe from Lower Merion High School in Wynnewood , PA

Anthony Williams from Friends Select School in Philadelphia, PA

Christopher Sekerak from St. Edward High School in North Ridgevile, OH

Jacob Gusentine from Norfolk Academy in Norfolk, VA

Ilya Deynega from Winchester Thurston School in Verona , PA

Blaine Brown from Marysville High School in Marysville, OH

Men's Soccer


Vincent Wamack from Clear Creek High School in League City, TX

Vedaste Shirambere from Coon Rapids Senior in Coon Rapids , MN

ayuba adeniyi from Prairie State college in Chicago Heights, IL

Eric Slemin from Luther Prep in Ixonia, WI

Alexander Jassemidis from Ruston High School in Choudrant, LA

Ethan McManus from St. Ignatius College Prep School in Chicago, IL

Ruben Moran from West Aurora High School in Aurora , IL

Andrew Collari from Marianapolis Preparatory School in Leicester, MA

Amani Kegode from Maryville High School in Maryville, MO

Ben Harrison from Overland High School in Aurora, CO

Women's Soccer


Brooklynn Speis from Carl Albert High School in Oklahoma City, OK

Cassandra Forte from St. Patricks High School in Sarnia, Canada

Lilla KISVARI from No. 55 High School, Beijing, PRC in Budapest

Jinan Abdalah from American School of Tegucigalpa in Tegucigalpa, Honduras

Loren Slavin from Wellsville Senior High School in Wellsville, NY

Sarah Comeaux from H. L. Bourgeois High School in Houma, LA

Triston Gros from E D White Catholic High School in Raceland, LA

McKaela Schmelzer from Harlem High School in Loves Park, IL

Thalia Leal from South Dade Senior High School in Homestead, FL

Katelyn Wagner from Cicero-North Syracuse High School in Cicero, NY

Women's Softball


Dakota Christie from Hickory Ridge High School in Concord, NC

Alyssa McKean from Wallenpaupack Area High School in Hawley, PA

LeeAnn hayes from Home Schooled in Crawfordville, FL

Andria Narisi from Archbishop Wood High School in Warminster, PA

Marissa Butler from Plano West Senior High School in Plano, TX

Madeline Skibitzki from Antelope High School in Antelope, CA

Marionna Francis from Redwater High School in Texarkana, TX

Abigail Conder from Elizabethtown High School in Elizabethtown, KY

Mason Ochs from Western High School in Davie, FL

Madison Ramsey from Battle in Columbia, MO

Women's Swimming


Avery Fornaciari from Plymouth North High School in Plymouth, MA

Ann Foley from Paul Vi High School in Merchantville, NJ

Kelsey Witkay from Carondelet High School in Alamo, CA

Meredith Newman from Manheim Township High School in Lancaster, PA

Sara Dye from Woodbridge High School in Woodbridge, VA

Sara Hagen from McFarland High School in McFarland, WI

Madelyn Irelan from Owosso High School in Owosso, MI

Caily Friel from Victor J Andrew High School in Tinley Park, IL

Kyra Fraser from Archer High School in Loganville, GA

Meaghan Bower from Shawnee Mission Northwest High School in Lenexa, KS

Men's Swimming


Jack Wolfe from Highland Park High School in Dallas, TX

Matthew Garza from Mansfield Timberview High School in Grand Prairie, TX

Ryan Daugherty from Jeffersonville High School in Jeffersonville, IN

Corey Smith from North Penn Senior High School in Lansdale, PA

Paul Cozzens from Collins High School in Shelbyville, KY

Erik Buckingham from Oriskany Junior/Senior High School in Oriskany, NY

Francis Schickel from Ithaca High School in Ithaca, NY

William Ansehl from Horace Greeley High School in chappaqua, NY

Josh Brabant from Marshall High School in San Antonio, TX

Marcus Carter-Buckman from Palatine High School in Palatine, IL

Men's Tennis


Stefan Trisic from Tecumseh Vista Academy in Windsor

Andrew Rogers from Plainfield East High School in Plainfield, IL

Hayden Dzurisin from Prairie Ridge High School in Crystal Lake, IL

Sam Grayson from The Saint Paul's School Senior Boys in Covington , LA

Grayson Burns from Waynesboro High School in Waynesboro, VA

James Surge from Mona Shores High School in Muskegon, MI

Evan Whitmoyer from Schuylkill Valley High School in Leesport, PA

Ryan Gates from South County High School in Fairfax Station, VA

Bradon Moore from Ottawa Township High School in Ottawa, IL

Max Goldfarb from Blind Brook High School in Rye Brook, NY

Women's Tennis


Kelsie Sanders from Campbell County High School in Gillette, WY

Dessislava Zlateva from Sofia, --

Morgan Scott from Bassett High School in Collinsville, VA

Htayni Sui from Southport High School in Indianapolis, IN

Alexis Willis from Taylor High School in Katy, TX

Heather Funk from Coeburn, VA

Shelby Laychak from Hampton High School in Hampton, VA

Isabella Branham from Coeburn, VA

Elizabeth West from Jeffersonville High School in Jeffersonville, IN

Bridget Douglas from Bishop Fenwick High School in Loveland, OH

Women's Volleyball


Emily Rowlison from Yuma Catholic High School in Yuma, AZ

Cynthia Christie from Riverdale High School in Murfreesboro, TN

Sierra Harvey from Camden County High School in Kingsland, GA

Sydney Black from Meadowbrook High School in Senecaville, OH

Amanda Yates from North Mecklenburg High School in Huntersville , NC

Olivia Simpson from Bolingbrook High School in Bolingbrook, IL

Katherine Wood from Temple Christian Schools in Fort Worth, TX

Lindsey Lang from Poquoson High School in Poquoson, VA

Malea Howie from Center Grove High School in Greenwood, IN

Maggie Velasquez from Bonita High School in Pomona, CA

Men's Volleyball


Adam Densberger from Oswego East High School in Aurora, IL

Bryce Whitman from Boulder Creek High School in Anthem, AZ

Tyler Parsons from Salem Senior High School in Salem, MO

Christopher Orem from Capistrano Valley High School in Mission Viejo, CA

Ashley Casey from Branson High School in Branson, MO

Cameron Conkle from Daniel Boone Area High School in Douglassville, PA

Christopher Woolslayer from Central Bucks High School-East in Furlong, PA

Brent Murphy from McKeesport Area Senior High School in McKeesport, PA

John Pagan from Souderton Area Senior High School in Harleysville, PA

David Kisiel from Ironwood High School in Glendale, AZ

Men's Water Polo


James Ryan from Br. Rice High School in Oak Lawn, IL

Jack Gabriel from Prospect High School in Arlington Heights, IL

Jack Roche from Naperville North High School in Naperville, IL

Bryan McNitt from Lincoln-Way East High School in Frankfort, IL

cain randle from Homer Glen, IL

Brendan Atwood from Maine West High School in Des Plaines, IL

Christopher Hargrove from West Hills High School in Santee, CA

Cameron Mabley from Ernest W. Seaholm High School in Birmingham , MI

logan james from Sprague High School in salem, OR

Peter Tkac from Lincoln High School in Stockton, CA

Women's Water Polo


Allison Naveira from Bullard High School in Fresno, CA

Lalelei Mataafa from Lahainaluna High School in Lahaina, HI

Grace Rodriguez from McHenry High School-West Campus in Mchenry, IL

Tatum Skove from South Broward High School in Hollywood, FL

Breanna Keenley from Elk Grove High School in Des Plaines, IL

jessica cordero from City/Pembroke Pines Charter High School in pembroke pines, FL

Roni Ramirez from La Habra High School in La Habra, CA

Sarah Wahlroos from Bonita Vista Senior High School in Chula Vista, CA

Elaine Del Rio from Banning (Phineas) Senior High School in Wilmington, CA

Rebekka Williams from Poway High School in Poway, CA

Women's Wrestling


Hailey Malischewski from Quakertown Community Senior High School in Richlandtown, PA

Brylee Black from Timber Creek High School in Fort Worth , TX

Tiny Shipley from David Crockett High School in jonesborough, TN

Brittany Mata from Sandusky High School in Sandusky, MI

Brooklyn Harris from Campbellsville High School in Campbellsville, KY

Ali Stolzenberger from Sabetha High School in Morrill, KS

Angelica Avila from Azusa High School in Azusa, CA

Cassandra Ledger from Hinkley High School in denver, CO

Jesus Martinez from Clairemont High School in San Diego, CA

Tori Lauer from Perry High School in owosso, MI

Men's Wrestling


Nick Oskvarek from Liberty High School in Colorado Springs, CO

Garret Thompson from Logan-Magnolia Junior-Senior High School in Missouri Valley, IA

Colten Thomas from Fort Myers High School in Fort Myers, FL

Matt Mejia from Camp Verde High School in Camp Verde, AZ

Ali Capobianco from Panther Valley Senior High School in Albrightsville, PA

Nick Richards from Ida S. Baker High School in Cape Coral, FL

Sam Goings from Churchill County High School in Fallon, NV

Nicholas Maximov from Chico High School in Chico, CA

Leo Palomo from Kearney Senior High School in kearney, NE

Jayden Miller from Gothenburg Secondary School in Gothenburg, NE

Men's Track and Field, XC


nekhael ross from Fort Campbell High School in Fort Campbell, KY

Jamhad Booth from Nimitz High School in Humble, TX

Gyu Kim from U of Maryland-Asia Extension in APO, AP

Jason Miller from Joliet West High School in Joliet, IL

Donte Wohlfeil from Huntley Project High Schl in Worden, MT

zachary Thayer from Hilliard Darby High School in Hilliard, OH

Noah Charles from Science Hill High School in Johnson City, TN

Joseph Tobin from Durant High School in Durant, IA

Landon Holt from Caldwell County High School in Dawson springs, KY

Logan Sicilia from Ava High School in Squires, MO

Women's Track and Field, XC


caylee yeager from McGregor High School in mcgregor, TX

lily moore from Libertyville High School in libertyville, IL

Denise Flowers from Wingfield High School in Jackson, MS

Elizabeth Murray from Seabreeze Senior High School in Ormond Beach, FL

Rachael Lau from Plainfield North High School in Plainfield, IL

April Torres from Fort Stockton High School in Fort Stockton, TX

Danielle Hinish from Bethel Park Senior High School in Bethel Park , PA

Kristina Borowiec from Libertyville High School in Lake Forest, IL

Shea Zeman from Holy Family High School in Wheat Ridge, CO

Madisyn Estkowski from St. Joseph High School in Benton Harbor, MI

You might also like…

Athletic

The Benefits of Participating in Collegiate Athletics

As high performing athletes, we all have a dream or a vision of getting to that next level. Part of that vision includes playing collegiate athletics. Whether you intend to go onto professional sports or not, collegiate athletics benefit...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for December 2016

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in December. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Luke Michael...

Athletic

Training Outside of Supervised Practice Sessions

Being an athlete is demanding for a multitude of reasons.  One reason is because athletes need to practice and train frequently, even beyond coaching sessions and competition.  Training and conditioning must continue year round and in...