See all resources

BeRecruited Top Ten for September 2019


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in September. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Sedale Nixon from Leap Academy High School in Camden , NJ

Patrick M Anson from Charles W. Baker High School in Baldwinsville, NY

Nicholas Halligan from Cazenovia, NY

Steven A Theisen from Garnet Valley High School in Garnet Valley , PA

Kenny E Nickson III from Northwest Pa Collegiate Academ in Erie, PA

Trevor Mcilroy from Williamsville East High School in williamsville, NY

Joshua Schwalbach from Lincoln High School in Wisconsin rapids, WI

Kyle Beach from St. Joseph's Prep School in Lumberton, NJ

Alexander Fernandez from Ridgewood High School in Ridgewood, NJ

Tristan Lee Brown from Benton Area Middle/High School in Benton, PA

Men's Basketball


Wallace Schmotzer from Edgewood High School in Madison, WI

Tommy W Rau from Rock Canyon High School in Highlands Ranch, CO

Damaje Muhammad from Valley High School in Sacramento, CA

Dmari Smith from Tottenville High School in New york, NY

Tommie Braxton from Longwood High School in Shirley, NY

Justin Allen Kirkpatrick from Apple Valley, CA

Sonny Olah from Don Bosco Prep School in Ramsey, NJ

Connor Simmons from Williamsburg Christian Academy in Williamsburg, VA

Eamon Joseph McGowan from South Side High School in Rockville Centre , NY

Joseph M Valerio from Proctor Junior-Senior High School in Proctor, VT

Women's Basketball


Suvannah Freitas from Cienega High School in Tucson, AZ

Stephanie Huseby from Broomall, PA

Gabriella Liberio from Upper Darby Senior High School in Drexel Hill, PA

Brooke Thompson from Mastery Charter High School in Philadelphia , PA

Jasmine M Forrester from Upper Darby Senior High School in Upper Darby , PA

Kayleen May from Lyford High School in lyford, TX

Sierra Crumrine from San Diego, CA

Taylor Blunt from Morgantown , PA

Harley Holloway from Freeport Area Senior High School in Freeport, PA

Karmen Long from Olentangy High School in Lewis Center, OH

Men's Diving


Michael Charles Nicholas Slaughter from Avon Lake High School in Avon Lake, OH

Alec Pirone from Bayard Rustin High School in West Chester, PA

Gavin May from Bethesda-Chevy Chase High School in Bethesda, MD

Kyle Maziarz from North Catholic in Mars , PA

Jacob Nelson from Ramona High School in Ramona , CA

Joseph Victor from St. Francis High School in Orchard Park, NY

Liam Gilbert-Lawrence from Walt Whitman High School in Cabin john, MD

Julien Musel from Walter Johnson High School in Kensington, MD

owen simmons from weston, CT

John Byers from Newton North High School in Newton, MA

Women's Diving


Holly May Prasanto from Sheffield

Jessica Isabel Vega from Sheffield

Carina Lumia from Indian Rocks Beach, FL

Minh Donnell from Woodson High School in Annandale, VA

Alaina Laster from St. Clair High School in East China, MI

Erin "Kiki" Murphy from Duxbury High School in Duxbury , MA

Olivia DeVol from The Hill School in Kimberton, PA

Anna M Howard from Richfield Senior in Richfield, MN

Marissa Volk from Iroquois Senior High School in East Aurora , NY

Shiori Bak from Ringwood East

Men's Track and Field, XC


Ryan Harvey from South Elgin High School in Bartlett, IL

Isaiah Phillips from Park Hill High School in KANSAS CITY, MO

Christian Hansen from Sun Valley High School in ASTON, PA

Kaden Wylie from Dixie High School in New Lebanon , OH

Jacob Goodhew from Winchester Community High School in Ridgeville, IN

Arat Joanico from Alpharetta High School in Alpharetta , GA

Evan Stonitsch from Minooka Community High School in Channahon, IL

Jahmere Coulter from Bryan Station High School in Lexington , KY

Jacob Alexander Jackson from Central Catholic High School in Toledo, OH

Nelson Snow from Meridian High School in Meridian, ID

Women's Track and Field, XC


Kaitlyn Miller from Fairfield High School in Hamilton , OH

Izzy Carroll from Platteville High School in Platteville , WI

Azalea Prince from Capital Christian School in Gold River, CA

Danielle Kathleen Flavin from Woodbridge , VA

Kimberly Montalvo from J. P. Taravella High School in Tamarac, FL

kristen torres from san antonio , TX

Faith Schafer from Williamston High School in Williamston, MI

Manaka Yamauchi from Dublin Jerome High School in Dublin, OH

tajanae allison from Oswego East High School in plainfeild, IL

Cianna Fanger from Hillsboro, MO

Women's Field Hockey


Alexandra Kwasniewski from Lawrence High School in Lawrenceville, NJ

Monae Mattis from Hackensack High School in Hackensack, NJ

Paige Gwendolyn Callis from Damascus High School in Damascus, MD

Erin Baldwin from Dexter High School in Dexter, MI

Sophia Mackrella from Oley Valley Senior High School in Fleetwood, PA

Jenna DeLucca from Gilford High School in Gilford, NH

Alexandra H Schie from Clarence Senior High School in Akron, NY

Julia Matczak from Cherry Hill High - West in Cherry hill , NJ

Alexandra A Kwasniewski from Lawrence High School in Lawrenceville, NJ

Lauren Alves from Gloucester High School in Gloucester, MA

Men's Football


Kona Fautua Sagale from San Diego, CA

Xavier Caffey from Wright City High School in Wright City, MO

Roy Lee from Freedom High School in Oakley , CA

Thomas Lee Bailey from South Pointe High School in Catawba, SC

Blake Roderick from Crest Senior High School in Shelby, NC

Noah Carter from The Springfield Renaissance School in Indian Orchard, MA

Nicholas Joseph Gicewicz from Bethlehem Central Senior High School in Delmar, NY

Rasaun Harrison from Cathedral High School in Dorchester, MA

Jaiden R Fedee from Richland High School in N RICHLND HLS, TX

Anthony Michael Andrews II from St. Mark's School of Texas in GARLAND, TX

Men's Golf


Garrett Gradine from Western Branch High School in chesapeake , VA

Adam Varela from Monmouth Regional High School in TINTON FALLS, NJ

Cooper Lytle from Loyalsock Township Senior High School in Montoursville, PA

Jonathan Hubler from Farmington High School in Farmington Hills, MI

Brandon Jatich from Glenoak High School in North Canton, OH

Andrew Dauk from Jackson High School in Massillon , OH

Ian Johnson from Creighton Prep School in Omaha, NE

Konner Chancey from Pierce County High School in Blackshear , GA

David Pierson from Sabetha High School in Sabetha, KS

Justin Wingerter from Blue Valley Southwest High School in Olathe, KS

Women's Golf


Nina Shaffer from Cuyahoga Valley Christian Acad in Uniontown, OH

Chatham Betz from Keller High School in Keller, TX

Tori Berger from Mount Si High School in Fall City, WA

Morgan Nuss from New Hampton High School in New Hampton, IA

Becca Chamberlin from Winchester Community High School in winchester, IN

Lauren Schwade from Battle Creek-Ida Grove Senior High School in Odebolt , IA

Mary Grace Davidson from Regents School of Austin in Austin, TX

Abigail Slancik from Saginaw, MI

Molly Kay DuPerow from Strongsville High School in Strongsville, OH

Sydney Willingham from Rock Bridge Senior High School in Columbia , MO

Men's Ice Hockey


Thomas Murphy McKiernan from Saratoga Springs High School in Wilton, NY

Riley Lynn Garrison from Argyle High School in Argyle , TX

Ryan Ennis from Hilliard Bradley in Hilliard, OH

Sammy Ellis from The Columbus Academy in Dublin, OH

Fil De Souza Marques from Science High School in Newark, NJ

Tommy Zheng from Plano West Senior High School in PLANO, TX

Alex Newton from Otsego High School in Kalamazoo, MI

Lukas Stevens from Bedford Senior High School in Lambertville, MI

Tristan Kei Vogelsang from Plymouth North High School in Plymouth, MA

Cole Ten Broeck from Tecumseh High School in Adrian, MI

Women's Ice Hockey


Rivers Morris from Thayer Academy in Braintree, MA

Caitlin Donohue from St. Anthony Village Senior in MINNEAPOLIS, MN

Meghan Elizabeth Webb from Thayer Academy in Kingston, MA

Hayley Szymanowski from Preston High School in Cambridge , ON

Abigail Foran from Thayer Academy in Hingham, MA

McKenzie Allen from Apple Valley Senior in Burnsville, MN

Rylee Sandra-Ann Patfield from Holy Trinity Catholic Secondary in Courtice, ON

Men's Lacrosse


Kokou Epani from Winton Woods High School in Cincinnati , OH

Riley Gutmann from Sequoyah High School in Canton, GA

Riley James Barnhill from Montrose, CO

Josh Gillum from Forest High School in Ocala, FL

Conner Dolan from Forest High School in Ocala, FL

Michael Potter from Lucy Ragsdale High School in Greensboro, NC

Jacob Tyler Durham from Lakota East High School in Liberty Township, OH

Cameron Mcevoy from Wilmington High School in Wilmington , OH

John Krut from Bay Shore Senior High School in Brightwaters, NY

connor meagher from Benet Academy in naperville, IL

Women's Lacrosse


mary margaret bryant from bowling green, KY

Heather Johnston from Merritt Island Senior High School in Merritt Island , FL

Margaret Martin from Quincy High School in Quincy, MA

Sierra Skye Hummell from Socastee High School in Myrtle Beach, SC

Madison Small from Dover High School in Dover, DE

Jayana Murray from Collingswood Senior High School in Oaklyn, NJ

Laurelle Weisbrod from South Delta Senior Secondary in Delta

Kennadie Minerich from Montrose High School in Montrose, CO

Jenna Nicole Crockett from Langley, AL

Nahkaleigh Hayes-Jones from Manchester High School in Manchester, NJ

Men's Rowing


Jonathan Wu from St. Anthonys High School in Melville, NY

Willem van de Groep from Berkeley Prep School in Tampa, FL

Matt McCauley from Fairfield College Prep in Easton, CT

Kai Bartel from Eden High School in Niagara on the Lake, ON

Stephen Schau from Egg Harbor City, NJ

Russell Lee from Jamestown High School in Williamsburg, VA

Nate Jackson Iglehart from Guilford High School in Guilford, CT

Harrison Starr from Walt Whitman High School in Bethesda, MD

William Thomas Holsinger from Upper Arlington High School in Upper Arlington, OH

Max Jack Caruso from Grimsby District Secondary School in Beamsville, ON

Women's Rowing


Emma Wistuba from Parkway West High School in Ballwin, MO

Katrina Seaver from Olentangy Liberty High School in Powell, OH

Marren Burgess from Loyola Academy in Wilmette, IL

Gianna Sophia Civiletto from Madison High School in Vienna, VA

Jocalyn C. Ortega from Starrs Mill High School in Fayetteville, GA

Gabby Elizabeth Yarema from Bishop Carroll Senior High School in Calgary, AB

Deanna Salmon from Bishop Grandin Senior High School in Calgary, AB

Lauren Ella Matai from Walter Murray Collegiate in Saskatoon, SK

Madalena DaLuz Hughes from Moorestown Friends School in Moorestown, NJ

Julia L. Strobel from St. Anthonys High School in Hampton Bays, NY

Men's Soccer


Brayden Yocum from Leetonia High School in Leetonia, OH

Connor Christian Perez from Lecanto High School in Homosassa, FL

Alejandro Herrera from Miami Southridge Senior High School in Miami, FL

Dalton Reese Dorsey from Stockbridge, GA

Ian Perkins from Crestwood High School in Mantua, OH

Tyree Brown from George Rogers Clark High School in Winchester, KY

Phillip M Bogan from Westhill High School in Syracuse, NY

Abdoulie Sanneh from Wake Forest-Rolesville High School in Wake forest, NC

Patrik Hamann from St. John Neumann High School in Naples, FL

Dylon Eladel from South Fort Myers High School in Fort Myers, FL

Women's Soccer


Jocelyn Timlin from Bentworth Senior High School in Scenery Hill, PA

Katie Micale from Southeastern Regional in Norton , MA

Madison Nobrega from St. Davids School in Cary, NC

Faith Richardson from Cameron Heights Collegiate Institute in Kitchener, ON

Sydnee Marlow from Preston High School in Preston , ID

Emily Berumen from Castro Valley High School in Castro Valley, CA

Madeline S. Carr from Spencerport High School in Spencerport , NY

Alexa Vail from Central Bucks High School-West in Doylestown, PA

Sirena Rocca from Academy For Academic Excellence in Apple Valley, CA

Katie Leddy from Garnet Valley High School in Glen Mills, PA

Women's Softball


Emily M Stewart from Firelands High School in Lorain, OH

Alyssa Nicklas from Patriot High School in Jurupa Valley, CA

Kimberly Rodriguez from Elmont Memorial Junior/Senior High School in Elmont, NY

Samantha Hope Good from Ryan High School in Ryan, OK

Bailey Renee Jones from Littlefield High School in Littlefield , TX

Brianna Lynn Gonzalez from Edcouch-Elsa High School in Elsa, TX

Georgia Waddell from Mariner High School in Cape Coral, FL


Olivia Kenrick from Luke M Powers Catholic High School in Linden, MI

Lena Staton from Georgetown High School in Georgetown, TX

Men's Swimming


Nick Schuster from Muskego High School in Muskego, WI

Nick Williams from Boaz High School in Boaz , AL

Ezra Lamoreaux from Perry High School in Queen Creek, AZ

Michael Charles Nicholas Slaughter from Avon Lake High School in Avon Lake, OH

Connor Slayton from Foothill High School in Santa Ana, CA

Tristan Monnard from Perry High School in Canton, OH

Kyle Kameron Hathaway from Northside College Prep High School in Chicago, IL

Kai Hoenshell from Columbus Alternative High School in Columbus, OH

Jerry Aguillon from West Ottawa High School in holland, MI

Luke Ronald Pettinger from Marine City High School in Marine City, MI

Women's Swimming


Regan St. John Gunzy from Xavier College Prep in Mesa, AZ

Megan Carrico from Adams Central High School in Decatur, IN

Laura Smith from Tampa Prep School in Tampa, FL

Emma Wexler from Williamsville North High School in Getzville, NY

Vanessa bellio from Silverthorn Collegiate Institute in MISSISSAUGA, ON

Stephanie Massey from Mt. Whitney High School in Visalia, CA

Chiara Tomassetti from Menchville High School in NEWPORT NEWS, VA

Mikayla Hain from Lovettsville, VA

Teagan Mccaffrey from Hollis, NH

Alexa Gonzalez from Bishop Verot High School in Cape Coral, FL

Men's Tennis


Noah Waterbury from Coldwater High School in Coldwater, MI

Alejandro Estrada from Bogota, AL

DICA NINI GABRIEL from Ecole De L’Anse - Au - Sable in TIMISOARA, MI

Jadden M Ousley from Twin Lakes Senior High School in Monticello, IN

Alex johnson from Page High School in Noblesville, IN

Jordan Bevans from Fruitport High School in Spring Lake, MI

Spencer Braeckeveldt from Hamilton High School in Hamilton, MI

Rohan Gupta from Herricks High School in New Hyde Park, NY

Nikolas Warnholtz from Culver Academics in Culver, IN

Zachary Matthew Abraham from Pleasant High School in Marion, OH

Women's Tennis


Natalia Cruz-Vespa from College Station, TX

Tuana Tinaztepe from Ankara, AL

Lauren Rowe from Centennial High School in Las Vegas, NV

Mckinzie Adkins from Brownwood High School in Brownwood, TX

Ahreiana Geizhan Gilliam from Northampton High-West in Pendleton, NC

Emily Huddleston from Western Brown High School in Mount Orab, OH

Sophia Elizabeth Schutte from Great Neck South High School in Village of Thomaston, NY

Macee Elizabeth Hamilton from Rivet Junior Senior High School in Vincennes, IN

Joanna Wu from Parkland Senior High School in Allentown , PA

Natasha Messier from Franklin High School in Franklin, TN

Men's Volleyball


Landon Barrow from Noblesville High School in Noblesville, IN

Grayson Kai Stoudt from South Broward High School in Davie, FL

Ryan Donnelly from Lake Park High School in Bloomingdale, IL

Adam Lopata from Germantown High School in Germantown, WI

Joshua C Bastin from Desert Oasis High School in Las Vegas, NV

Connor Grandon from Archbishop Hoban High School in New Franklin, OH

Nicholas Hanusiak from Fenton High School in Wood Dale, IL

Jacob Andersen from Grant Community High School in Ingleside , IL

Kenya Vignaude from Lake Park High School in hanover park, IL

Aidan E O'Brien from Central Bucks High School-South in DOYLESTOWN, PA

Women's Volleyball


Emily Marie Abshire from Milford, OH

Erin Rogers from Clear Springs High School in League City, TX

Kassidy Hudson from Aurora High School in Aurora, NE

Alexa Hunter Clark from Notre Dame Regional High School in Jackson, MO

Rachael Stroot from Wake Forest-Rolesville High School in Wake Forest, NC

Izzy Carroll from Platteville High School in Platteville , WI

Alexandra Sacchinelli from Fair Lawn High School in Fair Lawn, NJ


Alyssa R Berggrun from Wilmington, DE

Paige Bogozi from Albert Gallatin Area Senior High School in Uniontown, PA

Men's Water Polo


Colin Lizar from Yorba Linda High School in YORBA LINDA, CA

Joseph M Starr from Garces Memorial High School in Bakersfield, CA

Jake Garrett from Temecula Valley High School in Temecula , CA

Jaxon Roberts from Cascade High School in Snohomish, WA

Anas Chouai from Brazoswood High School in Lake Jackson , TX

Women's Water Polo


Natalya Strash from Claremont High School in Claremont, CA

Sophia Marie Gonzalez from Claremont High School in Upland, CA

Savannah Vargas from Santana High School in Santee, CA

Morgan Weldon from Exeter High School in Exeter, CA

Caelyn Thompson from Grossmont High School in San Diego, CA

Hannah L Woren from Cherokee Trail High School in Aurora, CO

Sierra Sky Molina from Rancho Buena Vista High School in Vista, CA

Kelly Villanueva from San Ysidro High School in San ysidro, CA

Nikki Rubottom from Newberg High School in Newberg, OR

Kristen Marie Dugdale from American Canyon, CA

Men's Wrestling


Mason Scott Marchbank from Sarasota Military Academy in Sarasota , FL

Derrick rashaad Moody from Laurel High School in laurel, MD

Jake Sweitzer from Southern Garrett High School in Deer Park, MD

Ryan Martinez from Indian River High School in Chesapeake, VA

Todd Cutlip from Buckhann Upshur High School in Buckhannon, WV

Adam Jacob from East Pennsboro Area Senior High School in Enola, PA

Dylan George Washburn from Suffield High School in Suffield , CT

Jake Burns from Wooster High School in Wooster, OH

Carlton Roberts from Rossford High School in Perrysburg, OH

Matthew Romano from Valley Central High School in Walden, NY

Women's Wrestling


Leilah Renae Castro from New Lexington High School in New Lexington, OH

Courtney Kempf from san antonio , TX

Stephanie Thacker from Palmetto Ridge High School in naples, FL

Paige Hayden Kalish from East River High School in Orlando, FL

Ashley Renea Joplin from A L Brown High School in Kannapolis , NC

Alexandra Ysenia Mireles from Las Vegas , NV

Sam Caballero from Stephen T. Badin High School in Cincinnati , OH

Kimberly Ramirez from San Benito High School in Hollister, CA

Alondra Aguayo from Wheeling , IL

Jodie Hartlein from Etiwanda High School in Fontana, CA

You might also like…

Athletic

BeRecruited Top 10 for November 2014

Baseball Drake Sadosky from Notre Dame Prep School in Scottsdale, AZ Brian Schiemann from Heartland Community College in Naperville, IL Ricardo Pagan from Puerto Rico Baseball Academy & High School in Aibonito, -- Carlo...

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for January 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Hunter Riley Moye...

Athletic

The Downside Of Not Asking Enough Questions

One common mistake athletes make with both their team and their private coach is not asking enough questions.   While understandably athletes might not have an opportunity to ask a team coach questions in a larger practice setting- this...